/* فخرالدین ‌بلاگ: عکس‌العمل‌ها بر علیه فیلم ۳۰۰ */
فخرالدین ‌بلاگ
بیشتر مطالب این بلاگ درباره تاریخ، میراث فرهنگی، زبان، هنر و فرهنگ ایران است. توجه کنید که تا قبل از سال ۱۳۱۳ نام بین‌المللی کشور ایران Persia بود و کلمه ایران در زبانهای دیگر بکار نمی‌رفت. با ذکر این نکته مشخص می‌شود که کلمه Persian نشان‌دهنده ملیت ایرانی است و نه قومیت پارس (فارس). معادل انگلیسی قومیت پارس، Pars یا Fars است. در ترجمه پارسی به انگلیسی، ایران Persia، ایرانی Persian، و زبان پارسی Persian language ترجمه می‌شود. برای اطلاعات بیشتر مطالب این بلاگ به هر دو زبان را بخوانید.

سه‌شنبه، اسفند ۲۲، ۱۳۸۵
  عکس‌العمل‌ها بر علیه فیلم ۳۰۰
* همین مطلب به زبان انگلیسی
امروز در سایت پارسی بی‌بی‌سی خواندم که بسیاری از ایرانیان معتقدند که فیلم «۳۰۰» توهین به تاریخ ایران و هویت ایرانی است،‌و علیه آن دست به تهیه طومار اینترنتی و ساختن بمب گوگلی زده‌اند. به جای بحث و جدل راجع به فیلم من پیشنهاد دیگری دارم: لطفا این فیلم‌های کوتاه درباره «مهندسی یک امپراطوری - ایرانیان» در سایت یوتیوب (YouTube) را ببینید. این فیلم‌ها تصویر بسیار زیبائی از عظمت امپراطوری ایران به دست میدهند.

اما به هر حال من فکر میکنم که عکس‌العمل ایرانیان بجای فیلم «۳۰۰» باید به مسائل مهمتری معطوف شود. متأسفانه در حال حاظر امپراطوری ایران در جهان یک «امپراطوری فراموش‌شده»‌ است، از این نظر که مردم دنیا هیج رابطه‌ای بین آن امپراطوری و کشور ایران فعلی نمی‌بینند. (دلیل آن این است که امپراطوری ایران به زبان انگلیسی Persian Empire و کشور فعلی ایران Iran شناخته می‌شود.) تنها تعداد بسیار کمی هستند که بدانند Persia در واقع همان ایران است. هنوز ما از تصمیم غلطی که رضا‌ شاه درباره عوض کردن نام بین‌المللی کشور گرفت رنج میبریم. با گذشت بیش از ۷۰ سال، آن تصمیم عواقب بسیار شوم‌تری در مقایسه با فیلمی مثل «۳۰۰» در بر داشته‌است؛ برای نمونه اثر آن را بر نام زبان پارسی در مراودات بین‌المللی در نظر بگیرید. بیشتر مردم دنیا رابطه‌ای بین زبان پارسی (Persian language) و کشور ایران (با نام Iran) نمی‌بینند، در صورتی که اگر نام بین‌المللی کشور از Persia به Iran تغییر نیافته‌بود رابطه Persian language و کشور ایران (با نام Persia) کاملا مشخص بود. این مسئله باعث شده است که بسیاری از مردم در غرب، ایران را یک کشور عربی بشناسند و تصور کنند که زبان عربی هم زبان رسمی کشور است. به همین دلیل است که ماجرای تغییر نام خیلج فارس مسئله مهمی برای غربیها نیست،‌ و حتی وقتی دانشمندان یا فرهنگ ایرانی به عنوان میراث فرهنگی عرب معرفی میشوند کسی تعجب نمی‌کند. به تدریج کشوری با نام بین‌المللی Persia از خاطره‌ها رنگ می‌بازد و تنها به عنوان یک کشور افسانه‌ای در سالهای دور شناخته می‌شود. این مشکلات بسیار شدیدتر از پیغام فیلمی مثل «۳۰۰» است. چند سال که بگذرد کسی چیز خاصی از فیلم به یاد نخواهد آورد، ولی در عوض اثرات مشکلاتی که ذکر شد روز به روز افزایش می‌یابند.

پیشنهاد من این است که تلاشهایمان را به سمت دیگری معطوف کنیم. بیایید همصدا با هم درخواست کنیم که «کشور ایران باید دوباره با نام بین‌المللی Persia (و نه Iran) در مناسبات بین‌المللی معرفی شود» و اینکه «زبان رسمی ایران باید در محافل بین‌المللی با نام Persian language (و نه Farsi) شناخته شود». لطفا توجه کنید که در زبان انگلیسی Persian یک نژاد نیست بلکه یک ملیت است،‌ به معنای کسی که ملیت Persia (ایران)‌ را دارد. اگر بخواهیم چهره بین‌المللی کشورمان را بهبود ببخشیم،‌ باید اول خود ما ایرانی‌ها دست از بحث و جدل در بین خودمان برداریم. ترک، کرد، لر، فارس (در زبان انگلیسی Pars یا Fars، و نه Persian)، عرب،‌ بلوچ و دیگر نژادها همه ایرانی (Persian) هستند. همانطور که ما کرد عراقی (Iraqi Kurd) یا کرد ترکیه (Turkish Kurd) داریم، کرد ایرانی (Persian Kurd) هم داریم. همانطور که عرب کویتی (Kuwaiti Arab) و عرب سعودی (Saudi Arab) داریم، عرب ایرانی (Persian Arab) هم داریم.

برگردیم به بحث راجع به فیلم «۳۰۰». به نظر من برای واکنش بر علیه چهره وحشی که از ایرانی‌ها در فیلم نشان داده‌‌شده‌است، بهتر است عکس‌العمل مستقیم نشان ندهیم. امضای طومار یا ساختن بمب گوگلی تنها باعث معروف شدن بیشتر فیلم می‌شود، و باعث خواهد شد که بینندگان آنرا نه به عنوان یک داستان بلکه به عنوان چهره‌ای از ایرانیان ببینند. در عوض بهترین راه برای دفاع این است که ما چهره واقعی امپراطوری ایران را به مخاطبین نشان دهیم. مدت زیادی است که قرار است فیلمی راجع به کوروش کبیر ساخته شود. چه اتفاقی افتاد؟ چه چیزی باعث تأخیر در ساخت فیلم «کوروش» شده است؟‌ اینها مسائلی هستند که بهتر است به جای امضای طومار علیه فیلم «۳۰۰» به آنها بپردازیم.

بار دیگر پیشنهاد من این است که جهت واکنش خودمان را عوض کنیم. بیایید طوماری امضا کنیم و خواستار ساخته شدن سریع‌تر فیلم «کوروش» بشویم. اگر ساختن فیلم بخاطر مسائل مالی کند شده است، بیایید یک تلاش جهانی انجام داده و پشتوانه مالی برای فیلم جمع‌آوری کنیم. بیایید نمایشگاه، سمینار یا دیگر انواع گردهمایی در رابطه با زیبائی‌های ایران برگزار کرده و زیبائی‌های آنرا به جهانیان نشان دهیم. برای مثال، به جای اینکه ناراحت شویم که چرا چهره خشایارشا به صورت وحشی در فیلم نشان داده شده است، یا اینکه چرا ابن سینا را در بعضی از گردهمایی‌ها به عنوان یک دانشمند عرب معرفی میکنند، و یا اینکه چرا از مولانا بعضی وقتها به عنوان یک شاعر ترک اسم می‌برند، ما ایرانی‌ها باید شروع کنیم و خودمان چهره واقعی تاریخ، هنر و میراثمان را به جهانیان نشان دهیم. از اینکه دیگران به جای ما حرف بزنند، و هر وقت آنها اشتباه کردند صدای ما در بیاید،‌ هیچ پیشرفتی حاصل نخواهد شد.

آخرین چیزی که میخواهم راجع به فیلم «۳۰۰» بگویم این است که بینندگان به دیدن این فیلم نمی‌روند به خاطر اینکه از ایران بدشان می‌آید. بیشتر مردم فقط به دیدن این فیلم میروند به خاطر اینکه یک فیلم هیجان انگیز است و جلوه‌های ویژه (Special effects) جالبی دارد. البته من انکار نمیکنم که فیلم تصویر منفی از ایرانی‌ها را به بیننده القا میکند. من فقط میگویم که بینندگان به خاطر دیدن آن تصویر منفی به سینما نمی‌روند. به همین دلیل، اگر قرار است فیلم «کوروش» ساخته شود بهتر است با بهترین بازیگران و بهترین گروه فیلمسازی ساخته شود. بیشتر مردم به سینما نخواهند رفت تنها به خاطر اینکه از کوروش کبیر خوششان می‌آید. آنها فقط می‌خواهند یک فیلم قشنگ ببینند، و در کنار آن، فیلم تصویر مثبتی از ایرانی‌ها را به آنها القا خواهد کرد.

برچسب‌ها: , , ,

 
نظرات:
امروز یک اظهار نظر در مورد این موضوع از یک شخص ناشناس دریافت کردم که حاوی لعنت و نفرین به کسانی بود که به عقیده اون شخص باعث بوجود آمدن این مشکلات شده‌اند.

البته هر کسی آزاده که نظر خودش رو داشته باشه و من سعی نمی‌کنم دیگران رو وادار کنم که مثل من فکر کنند. فقط سؤال من اینه که اولا آیا با ناله و نفرین وضعیت بهتر خواهد شد؟‌ نمیدانم جواب شما چیه ولی من معتقدم که «نخواهد شد». ثانیا آیا واقعا فکر میکنیم که ما خودمون کاملا در ایجاد این مسائل بی‌تقصیریم و این دیگران هستند که تمامی این مشکلات رو بوجود آورده‌اند؟‌ راستش رو بخواهید به نظر من مسبب اصلی مشکلات فرهنگی ما اینگونه طرز فکر است. بیایید به جای ادامه دادن به ناله و نفرین، خودمون قدم مثبتی برداریم.
 
در پی اهانت فیلم 300 به ایرانیان، سال 1386 شمسی ، سال کورش کبیر نامگذاری شد
 
خانم مریم نوشته‌اند که سال ۱۳۸۶ شمسی سال کوروش کبیر نامگذاری شده‌است. از این بابت بسیار خوشحالم و امیدوارم به این مناسبت قدمهای مفیدی برای حفاظت از مقبره کوروش در برابر آبگیری سد سیوند برداریم.

ولی در مورد اینکه این عمل بتواند جوابی برای فیلم ۳۰۰ باشد شک دارم. باید توجه کنیم که کسانی که با دیدن این فیلم یک دید منفی نسبت به ایرانیها پیدا می‌کنند، خود ایرانیها نیستند! درست به همان شکل که کسانی که تحت تاثیر تبلیغات کشورهای عربی،‌ از خلیج فارس با نام دیگر اسم می‌برند هم ایرانیها نیستند. بنابر این هرچقدر جلسه و سمینار در داخل ایران برگزار کنیم و حتی اسم خلیج فارس را روی اسکناس‌های ایرانی چاپ کنیم اثر بین‌المللی ندارد. حالا هرچقدر هم تلاش داخلی بکنیم و برای مثال سال ۱۳۸۶ را سال کوروش کبیر بنامیم اثری بر مخاطبین بین‌المللی فیلم ۳۰۰ ندارد. آنها اصلا نمیدانند سال شمسی چیست، چه برسد به اینکه بفهمند این سال به نام کوروش کبیر نام‌گذاری شده است.

البته من از اینکه امسال را سال کوروش کبیر بنامیم خیلی مسرور و خوشحال هستم و از این عمل زیبا دفاع میکنم. فقط حواسمان باشد که این کار جوابی برای فیلم ۳۰۰ نمیتواند باشد.
 
یک مطلب در وبسایت خبرگزاری پیوند خواندم که مربوط بود به اصلاحیه‌ سفارت ایران در لندن برای بی‌بی‌سی درباره ملیت ابن‌سینا. ظاهرا بی‌بی‌سی در یکی از مقاله‌های خود ابن‌سینا را یک دانشمند عرب معرفی کرده‌ است. متن آن خبر را در قسمت اظهار نظرهای این مطلب به زبان انگلیسی هم کپی کردم.
 
ارسال یک نظر

اشتراک در نظرات پیام [Atom]

<< صفحهٔ اصلی
میدان نقش‌جهان، اصفهان


View Album
Get your own
زبان‌های فخرالدین‌بلاگ

Looking for the English page?


خانواده فخرالدین‌بلاگ

 • صفحه اصلی Fakhredin.com
 • صفحه اصلی FakhredinBlog

 • پارسی‌نویس فخرالدین‌بلاگ

  حتی اگر زبان پارسی روی رایانه شما نصب نشده، می‌توانید در مستطیل زیر پارسی بنویسید.

  تغییر صفحه کلید پارسی / انگلیسی یا Ctrl+Alt

  حق نگارش از پویا کریمیان


  نمایشگر سریع پیوندها


  شمارشگر فخرالدین‌بلاگ


  جدیدترین مطالب

  میراث فرهنگی ایران در خطر تهاجم
  پنجمین دوره جایزه ادبی هدایت
  جزیره‌ای برای زنان
  گردهمائی دوستداران دانشنامه ایرانیکا
  پارسی بنویسید!
  حسین علیزاده: نامزد جایزه گرمی (Grammy)
  سال نو میلادی مبارک
  در چشمهای تو بيدار می شوم
  نسخه آمریکائی خاور میانه
  فیلم ۳۰۰ درست شد، فیلم کوروش نه!

  آرشیو فخرالدین‌بلاگ

  March 2004 / April 2004 / May 2004 / June 2004 / July 2004 / August 2004 / September 2004 / October 2004 / November 2004 / December 2004 / January 2005 / February 2005 / March 2005 / April 2005 / May 2005 / June 2005 / July 2005 / December 2005 / July 2006 / August 2006 / September 2006 / October 2006 / December 2006 / January 2007 / February 2007 / March 2007 / August 2007 / September 2007 / January 2008 / August 2008 / October 2011 / February 2012 / April 2012 /

  موضوع‌های فخرالدین‌بلاگ

 • اجتماعی
 • تاریخ
 • رایانه
 • زبان پارسی
 • ستاره‌شناسی
 • طبیعت
 • گردشگری
 • میراث فرهنگی
 • همگانی
 • هنر

 • وبگردی‌های فخرالدین‌بلاگ

 • از نگاه تصویر: کویر ایران از نگاه کایت
 • از نگاه تصویر: هندوستان از نگاه کایت
 • گالری عکس فخرالدین
 • گالری لایدزمان
 • از نگاه تصویر: در زیر خلیج فارس
 • داستان خاک: سرزمین فلسطین به روایت نقشهها
 • رابطه طرح و نقش عنبیه چشم و خصوصیات روانی
 • اسکار ۲۰۰۷
 • بزرگداشت محمود ذوالفنون در کاليفرنيا
 • از نگاه تصوير: کوسه ما قبل تاريخ در سواحل ژاپن
 • روزنامه گاردين: آينده رييس جمهوری در ابهام
 • هفتادودومين زادروز فروغ فرخزاد در گورستان ظهيرالدوله
 • ميان ماه من تا ماه گردون؛ مقايسه تورليدرهاي ايران و تركيه
 • آلودگی هوای تهران هزاران قربانی می گيرد
 • ششمين دوره اهدای جوايز ادبی هوشنگ گلشيری
 • ۲۰۰۶ اسکار
 • نقاشی های سه بعدی بر کف پياده روها
 • جوليان بيور: پيکاسوی پياده رو
 • از نگاه تصوير: جنين حيوانات در داخل رحم مادر
 • روزنامه گاردين: بازيگر ايرانی درگير در ماجرای فيلم پورنو
 • کاسنی ايرانی: شناسايی گونه های جديد
 • آثار چارلز داروين به اينترنت پيوست
 • رادیو کالج پارک: پادکست هفتگی از دانشگاه مریلند
 • از نگاه تصویر: احمد شاه مسعود
 • سیاستمداران دروغگویان ماهری نیستند
 • از نگاه تصوير: آندره آغاسی
 • از نگاه تصوير: استيو اروين
 • خطای محاسبه زاویه در مسئله مدرسه چهارباغ
 • جهت قبله در مدرسه چهارباغ
 • تخت جمشید را نابود کنید
 • کاساندرا

 • وبسایت‌های جالب به زبان پارسی

 • سایت اصفهان
 • نگاهی به ایران - شامل عکس
 • رویدادهای تاریخی ایران در امروز
 • پارسی سخن بگوییم
 • ایران ترانه: موسیقی برای همه سلیقه‌ ها
 • گلهای رنگارنگ
 • اشعار معاصر پارسی
 • سهراب سپهری
 • آواز پر چلچله ها - نقد اشعار سهراب سپهری
 • کفشهایم کو - نقد اشعار سهراب سپهری
 • اشعار کهن پارسی
 • مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران
 • خانه هنرمندان ایران
 • مجله بخارا
 • ترجمه پارسی مدارک سازمان سیا درباره کودتای ۲۸ مرداد
 • ویکی پدیا پارسی - دانشنامه آزاد
 • خبرگزاری میراث فرهنگی
 • شرکت پارسی وب شریف
 • شبکه فیزیک هوپا

 • وبسایت‌های جالب به زبان انگلیسی

 • Anglia سایت اصفهان
 • نقاشی هائی از ایران قدیم - نگارخانه آثار
 • عکسهائی از اصفهان
 • عکسهای بیشتری از اصفهان، ایران و جهان
 • مجموعه پیوندهایی به تاریخ ایران
 • پروژه کتیبه‌های هخامنشی
 • پادشاهان ایرانی در تورات
 • کتاب مقدس
 • فشرده تاریخ ایران
 • LIVIUS مقالات تاریخ باستان
 • کانون پژوهشهای ایران باستان
 • اطلاعات عمومی درباره ایران
 • ایرانیان مشهور
 • ... و یک لیست دیگر با عکس
 • مدارک سازمان سیا درباره کودتای ۲۸ مرداد
 • ویکی پدیا - دانشنامه آزاد
 • دانشنامه ایرانیکا
 • مؤسسه ایرانگردی و جهانگردی
 • لیست میراث فرهنگی یونسکو
 • شرکت پارسی وب شریف
 • پاندورا: رادیوی اینترنتی
 • مسابقات آواز اروپا ۲۰۰۵
 • آثار کامل چارلز داروين

 • Powered by Blogger

  اشتراک در
  پست‌ها [Atom]